NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията
2707
Авансцена

Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев. Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България. Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система

| 08 Октомври 2024, 19:53 ч.
Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията
Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията
Снимка © DFA

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА. 

Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.

Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“. 

Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.

Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б

Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.

Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му. 

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

/ВСР

Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП. 

Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г. 

Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди.       Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица човешки качества и е хубаво понякога човек да може да кооперира с тях. 

„Това, което ме притеснява е, че би могло да не виждаме занаятите като начин да се обърнем, да препрочетем миналото, а по-скоро като мода, която носи бърз успех. А точно това в занаятите го няма. Има бавен, продължаващ почти цял живот процес на усъвършенстване. Има страхотно предаване през генерациите. Те гарантират една приемственост между поколенията“, казва Делчев.

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.

Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.

А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра  със специален балон, като подарък със спомен от прежи

Певицата Кейти Пери ще получи наградата "Авангард" на видео музикалните награди на MTV следващия месец, предаде Асошиейтед прес.

Пери освен това ще пее на церемонията, завръщайки се на сцената й за първи път от 2017 г., когато беше и водеща. 

Кейти Пери е носителка на пет видео музикални награди на MTV. 

"Кейти е музикална сила и истинска икона на поп културата. Със своята творческа визия, която променя правилата на играта, тя се превърна в глобален феномен и превзе най-големите световни сцени", казаха организаторите.

Сред предишните носители на приза "Авангард" са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана и Миси Елиът.

Певицата Тейлър Суифт води по номинации за видео музикалните награди на MTV с 10 на брой, следвана от рапъра Пост Малоун с девет. Отличията ще бъдат раздадени на 11 септември в

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

Според него сред качествата, които занаятите изискват, е да можем да се концентрираме дълго, което много ни липсва в момента. Сега имаме един синдром на липса на концентрация, особено при по-младите. При занаятите това е задължително и трябва да се запази, както и търпението, казва той.

По думите му е необходима чисто материална чувствителност. Тя не е същата като интелектуалната чувствителност. Занаятите се водят за една форма на мисълта, различна от другите  – математическата мисъл е едно, спортното мислене е друго. Занаятите са нещо много специфично, свързано с чувство към материята. То е малко безмълвен диалог с материята, разказва той.

Според Борис Делчев е много важно да има респект към майстора. Трябва да има един майстор, който се явява нещо като голям баща или полубог. Той също трябва да бъде много добре обучен, за да вдъхва респект. Разликата в генерациите не само, че не е проблем, а напротив – тя прави цялата драматургия много смислена, обяснява той.

Това, което спокойно можем да пренебрегнем в днешно време е, че не е нужно в занаятите, както едно време, да работим по 18 часа. Може да работим и по-малко. Според него занаятите днес може да се приемат като контрапункт на забързаното време, на лошото качество, на евтините стоки за масова употреба. Те се явяват в момента съвсем друго от това, което са били едно време, твърди Делчев.

ВКУСЪТ НА БЪЛГАРИНА 

Борис Делчев работи с много чуждестранни клиенти, учил е в Париж и Брюксел. Според него винаги има разлика във вкуса на българите и чужденците.

„Ние все още не сме създали това истински буржоазно общество. Дори не го знаем какво означава. Аз го разбрах чак, когато отидох да живея във Франция. Това означава, че то не е ходене само по вечери и казване на лицемерни приказки. Едно истински буржоазно общество е нещо с много слоеве“, казва той.

По думите му онова общество, което се е случвало в XX век и все още го има в големите европейски цивилизации, при нас още не е факт. В момента имаме хора, които по някакви причини се канят на гости и на вечери, но аз лично усещам едно лицемерие, липса на това да се говорят важните неща и едно наличие на много повърхностни теми, казва той.

По думите му, докато вкусът е само опит за имитация на нещо привнесено автоматично отвън, то е по-скоро кич. „Венера Милоска не е кич, но пластмасова скулптура на Венера Милоска в къщата на еди-кого си, вече е кич“, казва Борис Делчев.

„ТАПЕТИ, КИЛИМИ, ТЪКАНЕ И МОТИВИ“

Делчев ще се включи в семинара на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“ във Френския институт в България.

„Това всъщност е начало на една дълга поредица от събития. И откриваме с това, с което аз се занимавам с моя екип – ръчно печатани тапети по този начин, по който са се правили първите тапети въобще“, казва той.

Делчев ще говори специално за правенето на ръчни тапети. Също така ще дойде Еманюел Жерар, директор на Центъра за гоблени в Обюсон.

Тези гоблени са много по-различни от това, което ние познаваме като гоблени тук. В България нямаше нито един такъв доскоро, докато не се оказа, че една еврейска фамилия преди да замине от България, са оставили наследство на българската държава няколко много ценни гоблена от тази манифактура в някакъв сейф в БНБ. И след като е намерено това завещание, сейфът е бил отворен и тези гоблени бяха реставрирани в „Квадрат 500“ от Елица Цветкова, която също ще говори на събитието, разказва художник-реставраторът.

Той ще представя фондация „Новетус“, която създава, за да постави началото на център за занаяти. 

Борис Делчев е роден през 1968 година. Завършва средното си образование в Художествената гимназия в София, дипломира се в Националната художествената академия „Боз-ар“ в Париж, а по-късно и във Висшия институт „Ван Дер Келен“ в Брюксел, където е удостоен със златния медал на институцията. През 2021 г. работи по проекта за обновяване на L’Hôtel de la Marine Paris и превръщането му в паметник музей, което включва реставрация на сградата и възстановяване на автентичния й интериор – обзавеждане, артефакти, материи, завеси, платове, тапети. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
2707
Авансцена

Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

| 08 Октомври 2024, 19:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията
Борис Делчев: Занаятите гарантират приемственост между поколенията
Снимка © DFA

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Актрисата и носителка на "Оскар" Джейми Лий Къртис беше удостоена с почетна докторска степен по изящни изкуства от Американския филмов институт, съобщи "Варайъти". 

Къртис беше основният лектор на церемонията по дипломирането на завършващите магистърска степен във филмовата школа към института, състояла се в Китайския театър в Холивуд. 

Започвайки речта си, актрисата се нарече "неуспелият човек, който току-що е бил удостоен с тази невероятна чест". 

Всеки, който е запознат с творческата биография на Джейми Лий Къртис, трудно ще се съгласи с думите й. Актрисата, която миналата година спечели "Оскар" за ролята си във "Всичко навсякъде наведнъж", има зад гърба си богата филмография - "Хелоуин" и продълженията му, "Моето момиче", "Истински лъжи", "Шантав петък", "Риба, наречена Уанда" и други, както и телевизионни изяви.

"За вас аз

„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА. 

Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.

Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“. 

Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.

Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б

Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.

Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му. 

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

/ВСР

Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП. 

Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г. 

Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди.       Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.

Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.

А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра  със специален балон, като подарък със спомен от прежи

Певицата Кейти Пери ще получи наградата "Авангард" на видео музикалните награди на MTV следващия месец, предаде Асошиейтед прес.

Пери освен това ще пее на церемонията, завръщайки се на сцената й за първи път от 2017 г., когато беше и водеща. 

Кейти Пери е носителка на пет видео музикални награди на MTV. 

"Кейти е музикална сила и истинска икона на поп културата. Със своята творческа визия, която променя правилата на играта, тя се превърна в глобален феномен и превзе най-големите световни сцени", казаха организаторите.

Сред предишните носители на приза "Авангард" са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана и Миси Елиът.

Певицата Тейлър Суифт води по номинации за видео музикалните награди на MTV с 10 на брой, следвана от рапъра Пост Малоун с девет. Отличията ще бъдат раздадени на 11 септември в

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица човешки качества и е хубаво понякога човек да може да кооперира с тях. 

„Това, което ме притеснява е, че би могло да не виждаме занаятите като начин да се обърнем, да препрочетем миналото, а по-скоро като мода, която носи бърз успех. А точно това в занаятите го няма. Има бавен, продължаващ почти цял живот процес на усъвършенстване. Има страхотно предаване през генерациите. Те гарантират една приемственост между поколенията“, казва Делчев.

Според него сред качествата, които занаятите изискват, е да можем да се концентрираме дълго, което много ни липсва в момента. Сега имаме един синдром на липса на концентрация, особено при по-младите. При занаятите това е задължително и трябва да се запази, както и търпението, казва той.

По думите му е необходима чисто материална чувствителност. Тя не е същата като интелектуалната чувствителност. Занаятите се водят за една форма на мисълта, различна от другите  – математическата мисъл е едно, спортното мислене е друго. Занаятите са нещо много специфично, свързано с чувство към материята. То е малко безмълвен диалог с материята, разказва той.

Според Борис Делчев е много важно да има респект към майстора. Трябва да има един майстор, който се явява нещо като голям баща или полубог. Той също трябва да бъде много добре обучен, за да вдъхва респект. Разликата в генерациите не само, че не е проблем, а напротив – тя прави цялата драматургия много смислена, обяснява той.

Това, което спокойно можем да пренебрегнем в днешно време е, че не е нужно в занаятите, както едно време, да работим по 18 часа. Може да работим и по-малко. Според него занаятите днес може да се приемат като контрапункт на забързаното време, на лошото качество, на евтините стоки за масова употреба. Те се явяват в момента съвсем друго от това, което са били едно време, твърди Делчев.

ВКУСЪТ НА БЪЛГАРИНА 

Борис Делчев работи с много чуждестранни клиенти, учил е в Париж и Брюксел. Според него винаги има разлика във вкуса на българите и чужденците.

„Ние все още не сме създали това истински буржоазно общество. Дори не го знаем какво означава. Аз го разбрах чак, когато отидох да живея във Франция. Това означава, че то не е ходене само по вечери и казване на лицемерни приказки. Едно истински буржоазно общество е нещо с много слоеве“, казва той.

По думите му онова общество, което се е случвало в XX век и все още го има в големите европейски цивилизации, при нас още не е факт. В момента имаме хора, които по някакви причини се канят на гости и на вечери, но аз лично усещам едно лицемерие, липса на това да се говорят важните неща и едно наличие на много повърхностни теми, казва той.

По думите му, докато вкусът е само опит за имитация на нещо привнесено автоматично отвън, то е по-скоро кич. „Венера Милоска не е кич, но пластмасова скулптура на Венера Милоска в къщата на еди-кого си, вече е кич“, казва Борис Делчев.

„ТАПЕТИ, КИЛИМИ, ТЪКАНЕ И МОТИВИ“

Делчев ще се включи в семинара на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“ във Френския институт в България.

„Това всъщност е начало на една дълга поредица от събития. И откриваме с това, с което аз се занимавам с моя екип – ръчно печатани тапети по този начин, по който са се правили първите тапети въобще“, казва той.

Делчев ще говори специално за правенето на ръчни тапети. Също така ще дойде Еманюел Жерар, директор на Центъра за гоблени в Обюсон.

Тези гоблени са много по-различни от това, което ние познаваме като гоблени тук. В България нямаше нито един такъв доскоро, докато не се оказа, че една еврейска фамилия преди да замине от България, са оставили наследство на българската държава няколко много ценни гоблена от тази манифактура в някакъв сейф в БНБ. И след като е намерено това завещание, сейфът е бил отворен и тези гоблени бяха реставрирани в „Квадрат 500“ от Елица Цветкова, която също ще говори на събитието, разказва художник-реставраторът.

Той ще представя фондация „Новетус“, която създава, за да постави началото на център за занаяти. 

Борис Делчев е роден през 1968 година. Завършва средното си образование в Художествената гимназия в София, дипломира се в Националната художествената академия „Боз-ар“ в Париж, а по-късно и във Висшия институт „Ван Дер Келен“ в Брюксел, където е удостоен със златния медал на институцията. През 2021 г. работи по проекта за обновяване на L’Hôtel de la Marine Paris и превръщането му в паметник музей, което включва реставрация на сградата и възстановяване на автентичния й интериор – обзавеждане, артефакти, материи, завеси, платове, тапети. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.